Opowieści z historią w tle

9 września 2019

Historia, a właściwie jej niektóre fragmenty, wydawać się mogą nad wyraz nudne. W szczególności dla młodych ludzi, którzy wolą jednak aktualne czasy i nowinki technologiczne. Jak się jednak okazuje historia może być fascynująca. W szczególności taka, która ma nie lada tajemnice do ujawnienia. Warto zapoznać się z historią naszego kraju, ponieważ możemy dzięki niej dowiedzieć się wielu nieoczekiwanych rzeczy, które mogą nas naprawdę mile zaskoczyć. Idealnym przykładem tego jest książka pt. „Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji” autorstwa Jakuba Jastrzębskiego. Ukazała się ona na rynku 1 października 2019 roku.

Jak budowano metro?

Jest to książka, która bardzo pozytywnie zaskoczy nie tylko starszych ludzi, ale także młode osoby, które lubią zapoznawać się z różnymi wynalazkami technologicznymi. Można przyjąć, że metro taki cud dzisiejszej techniki. Ale czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, że najsłynniejsze warszawskie metro w naszym kraju swoją historię rozpoczęło jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości? Tak, dla niektórych osób może to być wielkie zdziwienie, jednak pierwsze plany powstały w 1918 roku opracowane przez pracowników ratusza. Należy nadmienić, że historia nie jest łaskawa dla tych planów, które powstawały w wielkiej tajemnicy otoczone przez wszechobecną propagandę. Te lata były dla Polski bardzo ciężkie, dlatego nie do końca można było wszystkim objawiać, że takie plany chodzą komuś po głowie. Przez to również przez wiele lat wokół budowy metra narosło wiele mitów wokół budowy tego metra, o czym dowiadujemy się właśnie z tej książki.

Wojna, metro i lata obecne

„Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji ” Jakuba Jastrzębskiego dowiadujemy się, że całkiem możliwe, iż budowa tej wspaniałej inwestycji mogłaby rozpocząć się o wiele wcześniej, ale doszło do wybuchu II wojny światowej, która na nowo zniweczyła plany Polaków. Już w 1938 roku został zorganizowany konkurs na znak rozpoznawczy metra. Jak miał on wyglądać? Tego dowiemy się zagłębiając się w tą fascynującą książkę pięknie oprawioną zdjęciami z których część nie była do tej pory publikowana. W latach 20 postulowano projekt, bardzo ważny dla budowy linii metra. Jaki to był projekt i dlaczego podjęto się jego realizacji dopiero w latach 60tych? Ta historyczna książka ujawnia wiele zaskakujących tajemnic, które do tej pory nie chodziły nam nawet po głowie. Jeżeli ktoś czuje pociąg do historii to naprawdę powinien zapoznać się z tymi ciekawostkami, które okażą się dla wielu osób nie lada zaskakującą sprawą.

 

Tagi
Kategoria Książki #zapowiedzi